اخبار

بهینه مصرف کردن آب

از ماشین ظرفشویی استفاده کنید

شستن ظرف ها با دست باعث مصرف آب زیادی می شود و در نتیجه بهتر است که از ماشین ظرفشویی استفاده کنید تا سالانه 5000 گالون در مصرف آب صرفه جویی کرده باشید .

هنگام شستن ظرف ها، شیر آب را ببندید

زمانی که در حال اسکاچ کشیدن روی ظرف ها هستید ، شیر آب را باز نگه ندارید . وقتی که عمل کف زدن کل ظرف ها تمام شد، سریعا آن ها را آب بکشید .

سبزی ها را با شیر آب باز نشویید

سینک را کاملا تمیز کنید و داخل آن را از آب پر کنید و سپس سبزی ها را با چند قطره مایع شوینده مخصوص مواد غذایی پر کنید و اجازه دهید که سبزی ها در آن بمانند .

 

یک بطری آب یخ در فریزر داشته باشید

از شیر آب نخورید و همیشه برای آب خوردن از بطری استفاده کنید که مستقیم آب خوردن از شیر، آب زیادی را هدر می دهد .

لوله های آب را بررسی کنید

حتی یک منفذ کوچک در لوله ها به میزان قابل توجهی آب را هدر می دهد ، پس حتما سالانه لوله های منزل را بررسی کنید تا کمترین آسیبی به آن ها وارد نشده باشد .

لوله ها را عایق بندی کنید

می توانید با کمترین هزینه لوله ها را عایق بندی کنید تا از بروز مشکلات در آن ها جلوگیری کنید . علاوه بر جلوگیری از مشکل و هدر رفتن آب، آب راحت تر گرم می شود .

 ذخیره سازی کنید

خلاق باشید و از راه های صرفه جویی در آب استفاده کنید ، مثلا از آب شستشوی میوه ها برای آب دادن به گلدان استفاده کنید و بدانید که این کار هیچ آسیبی به گیاه نمی رساند .

کمتر از گوشت استفاده کنید

اگر فکر می کنید که بیش از حد آب می خورید و هرچقدر که آب می خورید، اشباع نمی شوید باید سبزیجات بیشتر و گوشت کمتری مصرف کنید که شاید آب بسیار زیادی را فقط صرف نوشیدن می کنید.

کمتر خرید کنید

هرچقدر در خرید کردن اسراف داشته باشید، مصرف آب شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد .

پس ، از خریدن بیش از حد لباس ، لوازم منزل و الکترونیکی خودداری کنید تا مصرف آب نیز کاهش پیدا کند .

آبیاری باغچه ها

زمانی که گلدان ها به شکل مناسبی آبیاری می شوند علاوه بر رفع نیاز سلامت و آبی گیاه در صرفه جویی آب نیز تاثیر می گذارد چرا که زمانی که درختان و باغچه هایی که به آب کمی نیاز دارند اما غیر ضروری و بی دلیل آبیاری می شوند نه تنها سبب روییدن علف های هرز و جذب آب توسط آنها می شوند بلکه خاک را خالی از مواد غنی غذایی می کند.

 بنابراین یکی از راه های صرفه جویی کار گذاشتن سیستم های قطره ای و چکه ای در باغچه ها می باشد که با نصب این سیستم به جرات می توان گفت با کاهش 50 درصدی رو به رو خواهید شد. نکته جالبی که وجود دارد این است که آبیاری در ساعات خنک روز و زمانی که در اطراف گیاه برگ هایی برای نگهداری رطوبت وجود دارد مصرف کمتر آب را به دنبال دارد.

شستن اتومبیل

قبل از هر چیزی توصیه می کنیم در کارگاه های مخصوص ماشین و بیرون از منزل اقدام به شستشوی ماشین خود بکنید چنانچه به هر دلیلی این کار را در خانه انجام دادید بایستی از رها کردن شیلنگ باز آب به شدت خودداری کنید. سعی کنید با یک یا دو سطل آب اتومبیل خود را شستشو کنید چرا که باید به یاد داشته باشید که بر اثر کمبود آب روزانه جان هزاران انسان از دست می رود.

نظافت کف حیاط و پله های آپارتمان

برای نظافت و تمیزکاری پله های آپارتمان و حیاط به جای شلنگ آب از وسایل تمیز کننده همچون جارو استفاده کنید. با یادداشت کردن شماره کنتور آب پیش و بعد از شست و شوی چنین مواردی میزان هدر رفتن آب را به طور چشمگیری ملاحظه می کنید.

استخر های خانگی

نکته مهمی که باید بدانید این است که در جاهای گرمی که تبخیر آنها بیش از 1500 میلی متر در سال است تعبیه استخرهای خصوصی و حوض آبنما مقرون به صرفه نیست و بهتر است در صورت امکان از استخر های مراکز عمومی و ورزشی استفاده کرد و از احداث آنها در منزل شخصی خودداری نمود. حتی باید میزان تبخیر آب توسط سماور و ظروف دیگر روی اجاق گاز که در ظاهر قابل توجه نیست دست کم گرفته نشود.

به کارگیری آب باران

با تعبیه درست ناودانها در منازل شهری و روستایی می توان آب باران را به داخل باغچه ها هدایت کرد تا با این کار به جای آبیاری باغچه ها گیاهان با آب باران هدایت شوند همانطور که در یکی از شهرهای شمالی اهالی بسیاری از منازل برای جمع آوری آب باران آب انباری تعبیه کردند تا در مواقعی که آب قطع است برای آبیاری و شستشو از آن آب استفاده کنند.

۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید