اخبار

کنکاشی درباره «آب مجازی»

آب مجازی ، آبی است که در ساخت کالاها استفاده شده است. همانطوری که می دانیم ساخت کالاها و ارائه خدمات نیاز به آب دارد، آبی که برای ساخت و تهیه محصولات کشاورزی و صنفی به کار می رود آب مجازی آن محصول نامیده می شود.

 

انسانها علاوه بر مصرف مستقیم آب ، از طریق تغذیه موادغذایی میوه جات و حتی استفاده ازخدمات و کالا، آب مصرف می کنند که مقدار آن به طور متوسط حدود 3400 لیتر در روز به ازای هرنفر هرنفر در جهان است که در محاسبات سرانه مصرف آب ، کمتر مورد توجه قرار گرفته و از آن به عنوان آب مجازی نام برده می شود.

جالب است بدانید برای تولید فقط یک برگ کاغذ A4 حدود 10 لیتر آب مورد نیاز است و همچنین برای تهیه یک عدد پیراهن با وزن حدود 250 گرم معادل 2720 لیتر آب مجازی مصرف می گردد!.

شایان ذکر است در فرآیند تولید یک کالا ، یا یک محصول ممکن است منابع مختلف آب ، نظیر آبهای زیرزمینی و آبهای سطحی ، چشمه ها ، آب باران ، دساب ها و غیره به کارگرفته شدند که در آن صورت نوع تامین می تواند در تحلیل آب مجازی نقش به سزایی داشته داشته باشد.

باید اذعان داشت آب مجازی که به صورت کالا و یا خدمات به داخل یک کشور وارد می شود اصطلاحات واردات آب مجازی می گویند و مقدار آن نیز معادل کل حجم آب مصرف شده در کشور ادرکننده به منظور تولید آن کالا و خدمات می باشد.

۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۱۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید